دات نت نیوک


الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042

Menu

واردات نخ و الیاف اکریلیک؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

واردات نخ و الیاف اکریلیک؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

الیاف و نخ جوت


برای کاشت گیاه جوت شرایط آب و هوایی خاصی لازم است که تنها در بعضی کشور ها مانند بنگلادش و هند و ... امکان رشد و نمو آن امکان پذیر است . بنابراین خودکفایی در قسمت نخ جوت برای ایران کمی بعید به نظر میرسد . با ورود ماشین آلات بافندگی پیشرفته و تولید فرش ماشینی با شانه بالا ( مثال فرش 1200 شانه) میزان استفاده از نخ جوت کمتر می شود در فرش 700 شانه و پایین تر ( گلیم و شگی) میزان نخ  جوت مصرفی بهتر است هر سال بالغ بر 20 هزار تن نخ جوت به ایران وارد می شود که تقریبا 70 میلیون دلار ارزش دارد این مبلغ در برابر گردش مالی 5.2 میلیارد دلاری در حوزه فرش ماشینی زیاد به نظر نمی رسد  بنابراین وابستگی صنعت فرش به نخ جوت نمیتواند لطمه زیادی به صنعت فرش ماشینی وارد کند و مشکل حادی در این بخش بوجود نمی آورد .

 

ماشین آلات ریسندگی و بافندگی
دستگاه های نساجی در دنیا جزء ماشین الات رده بالا (High Technologi) به حساب می اید  و نیاز به دانش و علم بالا و سرمایه هنگفتی در این زمینه دارد . تحقیقا مشخص است که تا 10 سال آینده رسیدن به این دو گزینه (دانش و سرمایه) برای ایران غیر ممکن است در واقع این تنها ایران نیست که وارد کننده ماشین آلات بافندگی می باشد بسیاری از کشور ها مانند ترکیه و مصر و عربستان که در حوزه فرش ماشینی فعال هستند وارد کننده این دستگاه ها می باشند و از نظر ساخت ماشین آلات بافندگی بر ایران برتری ندارند . با توجه به تحقیقات میدانی در این زمینه آمار واردات ماشین آلات بافندگی تقریبا 1.5 تا 1.8 میلیون دلار است و هزینه ای معادل 50 تا 70 میلیون دلار هم در ازای واردات  ماشین آلات ریسندگی بیان شده است اگر تعداد دستگاه های وارداتی در حدود 100  عدد در نظر بگیریم میزان ارز بری در بخش فرش ماشینی از 250 میلیون دلار تجاوز نمی کند . اگرچه وابستگی به واردات ماشین الات بافندگی جالب نمی باشد ولی اولویت رفع وابستگی نیست و مشکلات موجود در صنعت فرش ماشینی را باید در جای دیگر جستجو کرد.

 

 

خرید و فروشنخ اکریلیک فرش ماشینی

 

الیاف و نخ اکرولیک


مصرف سالانه نخ آکرولیک در صنعت فرش ماشینی تقریبا 200 هزار تن می باشد که خروجی فرش آن معادل 85 میلیون متر مربع میباشد . در حدود 20 تا 30 هزار تن از الیاف اکرولیک از کشور ترکیه به صورت نخ ریسیده وارد کشور میشود و مابقی در ایران تولید میشود .  با اینکه تقریبا 85 درصد تولید نخ اکرولیک در ایران انجام می شود با این حال مسئله اصلی وابستگی بسیار بالای(تقریبا صد در صد) کارخانه های ریسندگی به الیافی است که از کشور هایی مانند آلمان و ترکیه و تایلند و هند و بلاروس وارد ایران می شود .


تنها تولید کننده داخلی الیاف اکرولیک کارخانه پلی اکریل اصفهان است که خروجی آن سالانه 20 هزار تن میباشد یعنی تقریبا 10 درصد نیاز صنعت فرش ماشینی را تامین میکند . یا توجه به  اینکه این شرکت در حال حاضر تعطیل است و امید چندانی به فعالیت مجدد آن نمی باشد نتیجتا تمام الیاف اکرلیک مصرفی در صنعت فرش ماشینی وارداتی خواهد بود که با توجه به پتانسیل تولید فرش ماشینی در کشور سالانه تقریبا 600 میلیون دلار ارز بابت این کالا از کشور خارج می شود که رقم بسیار بالایی میباشد.


در واقع 70 درصد خروج ارز در صنعت فرش ماشینی مربوط به نخ اکریلیک است .

 

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

 

راه حل چیست؟


با توجه به نوسانات اخیر در بازار ارز بسیاری از شرکت های تولید فرش ماشینی با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شده اند و به دنبال راه حلی در این زمینه هستند و بهترین راه حل تولید تخ اکریلیک در داخل کشور می باشد و کمبود این واحد صنعتی در کشور احساس می شود . در واقع ایران فرصت احداث یک واحد صنعتی تولید نخ اکریلیک را ، پس از برجام از دست داد و احداث آن با وجود تحریم ها بسیار سخت می باشد و به خاطر تحریم ها هیچ شرکت خارجی حاضر به سرمایه گذاری در ایران در این زمینه نمیباشد به غیر از تحریم ماده اولیه برای تولید نخ اکریلیک می باشد که اکریلو نیتریل (AN)است که در داخل کشور تولید نمی شود . دو روش برای تهیه این ماده وجود دارد:

 

1- تولید در داخل کشور که فناوری آن در ایران موجود نیست .


2-واردات این ماده که باز هم با دو مشکل موجه می شود اول اینکه وابستگی در بخش الیاف اکرلیک حل نمی شود  و فقط وابستگی از الیاف اکریلیک به مواد اولیه آن انتقال پیدا میکند . مشکل دوم این است که اکریلو نیتریل ماده اولیه جهت ساخت الیاف کربن هم می باشد که برای ساخت تجهیزات هوا و فضا مانند موشک کاربرد دارد که در در صدر لیست تحریم های امریکا میباشد . در واقع اگر قرار باشد مواد اولیه نخ اکرلیک را برای تولید آن وارد کنیم مشکلی حل نمی شود بنابراین با توجه به مسائل مطرح شده تنها راهکار قطع وابستگی جذب سرمایه گذاری خارجی و بدست آوردن دانش تولید اکریلو نیتریل در ایران میباشد  که تنها با همراهی بخش خصوصی امکان پذیر میباشد و  با منتظر ماندن برای راهکارهای دولتی نه تنها فرصت را از دست میدهیم بلکه منابع نیز هدر میرود .

مطلب قبلی دستگاه تبدیل پشم به نخ چیست؟، نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی فرش ماشینی تقلبی نخرید؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
Print
156

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x