دات نت نیوک


الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042

Menu

فرایند هیت ست در بافت فرش ماشینی و مزیت آن؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

فرایند هیت ست در بافت فرش ماشینی و مزیت آن؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی

هیت ست چیست ؟


اصطلاح هیت ست در واقع به نخ های به کار رفته در بافت فرش ماشینی بازمی گردد . در لغت می توان این گونه معنی کرد : هیت ست فرایندی است که طی آن ، نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما ثابت می شود .در واقع هیت ست عملیاتی است که روی الیاف خام و نخ فرش ماشینی انجام می شوند نه روی فرش بافته شده . این فرایند به تنهایی باعث تغییرات زیای در کیفیت نخ و به دنبال آن در کیفیت فرش می شود. به طور کلی باید گفت که عملیات هیت ست برای افزایش کیفیت نخ و نهایتا کیفیت فرش ماشینی انجام می شود .

 

عملیات هیت ست در بافت فرش ماشینی
برای بافت یک فرش ماشینی در درجه اول به نخ یا الیاف نیازمندیم . که الیاف به صورت خام وارد دستگاهی می شوند . در این دستگاه با توجه به عملیاتی که روی نخ ها انجام می شود از میزان مقاومت نخ ها کم می شود و اگر این نخ ها با همین مقاومت وارد دستگاه بافندگی شوند، علاوه بر اینکه امکان پاره شده آن ها زیاد می شود ، پرزدهی ان ها نیز بالا می رود .

 

برای جلوگیری از این اتفاقات ، روی نخ ها عملیاتی به نام هیت ست انجام می شود .در عملیات هیت ستینگ در بافت فرش ماشینی عیوب بسیاری از نخ ها رفع و با استفاده از نخ بدون عیب ، فرش با کیفیت بالا تولید می شود .که با افزایش راندمان در مرحله هیت ستینگ ، سرعت بافت فرش نیز در حال افزایش می باشد .

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

از پیشرفته ترین دستگاه ها در بافت فرش ماشینی ، ماشین آلات هیت ست می باشند که با استفاده از بخار آب و بدون اینکه به نخ آسیبی برسانند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند .در واقع عملیات هیت ست عملیاتی ضروری است که باعث ایجاد مقاومت و همچنین کاهش پرز دهی فرش می شود و علاوه بر این ها قابلیت جذب رنگ را افزایش می دهد و باعث یکنواختی و نرمی آن ها نیز می شود.

 

الیاف اکریلیک برای اولین بار به گونه ای کاملا آزمایشی و بعد ها به طور رسمی به صورت انبوه تولید شد . و از آن زمان به بعد توانست به جایگاه ویژه ای در صنعت نساجی دست پیدا کند . این در حالی است که امروزه بیشتر فرش ها از جنس آکریلیک هیت ست شده می باشند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

ویژگی نخ های هیت ست شده


از ویژگی های نخ های آکریلیک هیت ست شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

۱- فرش های بافته شده با نخ هیت ست شده از جذابیت و درخشندگی بیشتر و ماندگاری بالاتری برخوردار هستند.

 

۲-فرش هیت ست به سبب بهبود کیفیت نخ های به کار رفته در بافت آن ، از پرزدهی کمتری برخوردار هستند . پرزدهی کم این فرش باعث می شود تا حساسیت های پوستی کودکان و حتی مشکلات بیماران تنفسی را کم کند .

 

۳-از ویژگی های بارز نخ های هیت ست شده ، مشخص بودن سرنخ ها و به اصطلاح بافت دانه اناری آن هاست . این فرایند باعث شده تا استحکام فرش بالا رود و امکان سوراخ شدن و یا پارگی آن ها به حداقل درجه ممکن برسد. همچنین اینکه عملیات هیت ست باعث می شود تا فرش در برابر آزار و اذیت حشرات مقاوم تر شود و علاوه بر این ها جذب گرد و خاک را نیز کم می کند .و در بالا رفتن بهداشت و سلامت سهم بالایی دارد .

 

۴-از این دسته از فرش ها (فرش ماشینی هیت ست شده) در مناطق پر رفت و آمد استفاده می کنند . چرا که به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر ساییدگی دوام بیشتری از خود نشان می دهند .

 

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

 

منبع: فرش کاشان سرا

مطلب قبلی فرش ماشینی و پیشتازی آن در صادرات؛نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی تاریخچه ای از صنعت فرش ماشینی؛نخ اکریلیک فرش ماشینی
Print
1024

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x