دات نت نیوک

 

الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042
Menu

فرایند هیت ست در بافت فرش ماشینی و مزیت آن؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

فرایند هیت ست در بافت فرش ماشینی و مزیت آن؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی

هیت ست چیست ؟


اصطلاح هیت ست در واقع به نخ های به کار رفته در بافت فرش ماشینی بازمی گردد . در لغت می توان این گونه معنی کرد : هیت ست فرایندی است که طی آن ، نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما ثابت می شود .در واقع هیت ست عملیاتی است که روی الیاف خام و نخ فرش ماشینی انجام می شوند نه روی فرش بافته شده . این فرایند به تنهایی باعث تغییرات زیای در کیفیت نخ و به دنبال آن در کیفیت فرش می شود. به طور کلی باید گفت که عملیات هیت ست برای افزایش کیفیت نخ و نهایتا کیفیت فرش ماشینی انجام می شود .

 

عملیات هیت ست در بافت فرش ماشینی
برای بافت یک فرش ماشینی در درجه اول به نخ یا الیاف نیازمندیم . که الیاف به صورت خام وارد دستگاهی می شوند . در این دستگاه با توجه به عملیاتی که روی نخ ها انجام می شود از میزان مقاومت نخ ها کم می شود و اگر این نخ ها با همین مقاومت وارد دستگاه بافندگی شوند، علاوه بر اینکه امکان پاره شده آن ها زیاد می شود ، پرزدهی ان ها نیز بالا می رود .

 

برای جلوگیری از این اتفاقات ، روی نخ ها عملیاتی به نام هیت ست انجام می شود .در عملیات هیت ستینگ در بافت فرش ماشینی عیوب بسیاری از نخ ها رفع و با استفاده از نخ بدون عیب ، فرش با کیفیت بالا تولید می شود .که با افزایش راندمان در مرحله هیت ستینگ ، سرعت بافت فرش نیز در حال افزایش می باشد .

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

از پیشرفته ترین دستگاه ها در بافت فرش ماشینی ، ماشین آلات هیت ست می باشند که با استفاده از بخار آب و بدون اینکه به نخ آسیبی برسانند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند .در واقع عملیات هیت ست عملیاتی ضروری است که باعث ایجاد مقاومت و همچنین کاهش پرز دهی فرش می شود و علاوه بر این ها قابلیت جذب رنگ را افزایش می دهد و باعث یکنواختی و نرمی آن ها نیز می شود.

 

الیاف اکریلیک برای اولین بار به گونه ای کاملا آزمایشی و بعد ها به طور رسمی به صورت انبوه تولید شد . و از آن زمان به بعد توانست به جایگاه ویژه ای در صنعت نساجی دست پیدا کند . این در حالی است که امروزه بیشتر فرش ها از جنس آکریلیک هیت ست شده می باشند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

ویژگی نخ های هیت ست شده


از ویژگی های نخ های آکریلیک هیت ست شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

۱- فرش های بافته شده با نخ هیت ست شده از جذابیت و درخشندگی بیشتر و ماندگاری بالاتری برخوردار هستند.

 

۲-فرش هیت ست به سبب بهبود کیفیت نخ های به کار رفته در بافت آن ، از پرزدهی کمتری برخوردار هستند . پرزدهی کم این فرش باعث می شود تا حساسیت های پوستی کودکان و حتی مشکلات بیماران تنفسی را کم کند .

 

۳-از ویژگی های بارز نخ های هیت ست شده ، مشخص بودن سرنخ ها و به اصطلاح بافت دانه اناری آن هاست . این فرایند باعث شده تا استحکام فرش بالا رود و امکان سوراخ شدن و یا پارگی آن ها به حداقل درجه ممکن برسد. همچنین اینکه عملیات هیت ست باعث می شود تا فرش در برابر آزار و اذیت حشرات مقاوم تر شود و علاوه بر این ها جذب گرد و خاک را نیز کم می کند .و در بالا رفتن بهداشت و سلامت سهم بالایی دارد .

 

۴-از این دسته از فرش ها (فرش ماشینی هیت ست شده) در مناطق پر رفت و آمد استفاده می کنند . چرا که به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر ساییدگی دوام بیشتری از خود نشان می دهند .

 

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

 

منبع: فرش کاشان سرا

مطلب قبلی فرش ماشینی و پیشتازی آن در صادرات؛نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی تاریخچه ای از صنعت فرش ماشینی؛نخ اکریلیک فرش ماشینی
Print
5

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x