دات نت نیوک


الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042

Menu

ریسندگی الیاف نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

ریسندگی الیاف نخ اکریلیک فرش ماشینی

ریسندگی الیاف اکریلیک

 

تبدیل الیاف به نخ ، ریسندگی نامیده می‌شود.

انسان از هزاران سال پیش به این موضوع پی برده بود که اگر دسته‌ای از الیاف را با کشش دادن، موازی کرده و آن را تاب دهد فشار و اصطکاک سطحی بوجود آمده بین الیاف، باعث درگیری آنها به یکدیگر شده و رشته ای مقاومتر را تشکیل می دهند که همان نخ است.


این عمل اساس تبدیل الیاف به نخ است که ریسندگی نامیده می شود.


ریسندگی بر سه اصل استوار است:

۱٫ کشش دادن و موازی کردن الیاف
۲٫ تاب دادن 
۳٫ پیچیدن و تولید نخ 

 

اختراع ماشین‌های ریسندگی، در این زمینه باعث افزایش سرعت تولید و کاهش هزینه و همچنین باعث افزایش مرغوبیت تولیدات شده‌است . روشن است که ماشینهای به کار گرفته شده در ریسندگی، بسته به نوع نخی که تولید می‌کنند ، کاملاً باهم متفاوت اند. به عنوان مثال، ماشین‌هایی که برای تولید نخهای پنبه‌ای مورد استفاده قرار میگیرند قادر به تولید نخ‌های از جنس پشم یا ابریشم نیستند. از این جهت سیستم ماشین‌های ریسندگی ، یا به اصطلاح خط ریسندگی ، کاملاً به نوع نخ تولیدی بستگی دارد.

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

ریسندگی پشم

برای ریسندگی پشم در آغاز الیاف رنگی و سفید منتقل می‌شود برای ریسندگی آماده می‌شوند الیاف را با دست باز می‌کنند و با آب و روغن مخلوط می‌کنند برای جلوگیری از الکتریسیته و حالت پیوستگی این عمل صورت می‌گیرد (پ‌هاش (PH) خنثی)، ۲۴ ساعت می‌‌ماند و بعد از دستگاه ولف عبور می‌‌دهند که باعث باز شدن الیاف از هم (یعنی حلاجی) می‌شود و به دستگاه کاردینگ (شانه‌کاری) فرستاده می‌شود. این دستگاه پشمها را شانه می‌کند و ناخالصیها، خاک، خاروخاشاک، کثیفی‌ها را می‌گیرد و تولید نیمچه نخ می‌کند.

 


نمره نخ را در ابتدای کارد اول در دستگاه شانه‌کاری اندازه می‌‌گیرند.

 

دستگاه‌های بکار رفته در ریسندگی پشم دستگاه‌های زیر در مراحل گوناگون بکار می‌روند:

• دستگاه شانه‌کاری (کاردینگ): سه قسمت دارد کارد اول: از بین بردن ضایعات پشم، کار دوم: بازهم از بین بردن ضایعات و خاروخاشاک پشم خیلی بیشتر از کارد اول، کارد سوم: که پشم را به صورت نخ خامه (نیمچه نخ) در می‌‌آورد. 


• دستگاه تمام‌تاب (رینگ): این دستگاه نخ راتا به صورت یک لا در می‌‌آورد (برای خامه خالی ۱۲۰ تا ۱۶۰ تاب) هر چه سرعت دستگاه تمام‌تاب را کم کنیم تاب نخ زیادتر می‌شود. 

 

• دستگاه دولاتاب: دوباره هر نخ یک لا با هم ترکیب شده و دولا می‌شود و بیشتر این کار به خاطر استحکام صورت می‌گیرد. 

 

• دستگاه کلاف کن: برای بسته بندی و همانطور که از نامش پیداست نخها را به صورت کلاف در می‌‌آورد. 

 

• دستگاه بقچه‌کن: برای بقچه کردن نخهای کلاف شده می‌‌باشد. 

 

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

مرحله آخــر

آخرین نکته مرحله در فرش مرحله سرویس است که سه قسمت کار می‌‌باشد: اول درست کردن بافت اشتباه (مرمت)، دوم رفوکاری، سوم ریشه فرش که این ریشه فرش به چند صورت گره می‌‌خورد: ۱- گره نخودی ۲- گره مدل گیس

۳- دوگره


برای سفارشهای بیرون از ایران بیشتر از دو گره استفاده می‌شود و اکثر فرشهای خانگی در ایران مدل گره نخودی و گره مدل گیس هستند.
 

مطلب قبلی چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان: در میز ملی توسعه صادرات نساجی پیگیر مسایل مربوط به قاچاق هستیم،نخ اکریلیک فرش ماشینی
Print
173

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x