دات نت نیوک


الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042

Menu

خواص فیزیکی و شیمیایی الياف آکریلیک؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

خواص فیزیکی و شیمیایی الياف آکریلیک؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی

خواص فیزیکی و شیمیایی الياف آکریلیک


الياف آکریلیک الیافی هستند مقاوم در برابر محیط‌های اسیدی ولی در برابر محیط قلیایی مقاومت چندانی ندارند، مخصوصا در درجه حرارت‌های بالا. الياف آکریلیک در برابر اکسید کننده‌ها مقاوم هستند، به همین جهت برای بهتر سفید کردنشان می‌توان از حمام کلریت سدیم استفاده نمود.

 

 

الياف آکریلیک مقاومتشان در برابر حرارت خوب است مثلا اگر به مدت دو روز در معرض دمای ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرند مقاومت اولیه‌شان کاهش پیدا نمی‌کند. در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد رنگ آنها زرد شده و در دمای بیش از ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد قهوه‌ای رنگ می‌شوند. بهترین معرف یا حلال آنها D.M.F (دی متیل فرم آمید) می‌باشد. الياف آکریلیک با معرف‌هایی نظیر Shirlastain یا نئوکارمین W به رنگ صورتی پریده و کدر در می‌آیند.

 

مقطع عرضی الياف ارلون مانند اکثر الیاف سینتتیک میله‌ای شکل است، ولی در بسیاری موارد، برای بالا بردن کیفیت و استحکام نخ مقطع آن را دمبلی شکل تهیه می‌کنند. استحکام کشش (قوام) ارلون در حالت خشک ۲/۲ تا ۶/۲ و در حالت ‌تَر ۷/۱ تا ۱/۲ گرم بر دنیر است. تطويل آن در حالت خشک ۲۰ تا ۲۸ و در حالت ‌تر ۲۶ تا ۳۴ درصد است. رطوبت بازیافتی ارلون ۷/۱ درصد و کمتر از نایلون است. ارلون مقاومت نسبتا خوبی در برابر ترکیبات شیمیایی دارد. در مقابل قلیایی‌های ضعیف مقاوم است.

 

در برابر اسیدهای معدنی نیز مقاومت می‌کند. به علت دارا بودن زیر دست نرم و گرم، یکی از مصارف عمده ارلون در تریکوبافی به ویژه تهیه بلوز و اجناس مشابه تریکوست. این الیاف عمل استرچ را به خوبی قبول می‌کند و بدین جهت تهیه نخ‌های پفکی از ارلون بسیار رایج شده است. مصرف ارلون در تهیه البسه ورزشی بسیار متداول شده است. ارلون معمولا به نسبت ۴۵ و ۵۵ تهیه می‌شود و به مصرف پارچه‌های لباسی مردانه و زنانه می‌رسد.

 

الياف آکریلان نیز در مقابل اغلب حلال‌های متداول مقاوم است. به علاوه مقاومت این الياف در مقابل اسیدهای معدنی و بازهای ضعیف بسیار خوب می‌باشد. الياف آکریلان نسبت به تجزیه در مقابل نور، موجودات ذره بینی، قارچ، کرم و سوسک کاملا پایدار است.

 

استحکام کشش در حالت خشک الياف آکریلان ۵/۲ گرم بر دنیر و تطویل در نقطه پارگی ۳۵ درصد است. در اثر حرارت و قبل از ذوب شدن تجزیه می‌شود تحت فشار و در دمای ۲۴۵ درجه سانتی‌گراد چسبناک می‌شود. رطوبت بازیافتی آکریلان در شرایط استاندارد ۲۴/۱ درصد است. آکریلان می‌تواند در مخلوط با پشم، ویسکوز ریون، یا نایلون در انواع پارچه‌هایی که با این مخلوط‌ها مناسبت داشته باشد به کار رود. نخ‌های پفکی از آکریلان تهیه می‌شود و عموما در تریکوبافی مصرف می‌شوند.

 

خرید وفروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

 

الياف آکریلیک و آکریلیک اصلاح شده 


تولید و ریسندگی پلیمر، خواص مربوط به رنگرزی: الياف آکریلیک منظم از پلیمری تشکیل شده‌اند که شامل ۸۵٪ و یا بیشتر مونومر آکریلونیتریل می‌باشند. بقیه آن را مونومرهایی که عموما، اسید آکریلیک، متیل متا آکریلات وینیل استات یا یک ترکیب وینیل مشابه است تشکیل می‌دهد و این مونومرها جهت بهبود بخشیدن به خواص رنگ‌پذیری و خواص مکانیکی و ساختمان الياف اضافه می‌شوند. این الیاف توسط هرل و گریر مورد بحث قرار گرفته است. 

 

به علت اینکه در پلیمر شدن الياف آکریلیک تجارتی از کاتالیزورهای اکسایشی کاهشی (پرسولفات پتاسیم و بی‌سولفیت سدیم) استفاده به عمل می‌آید، برای نشستن مولکول‌های مواد رنگرزی دارای مکان‌های اسیدی هستند.

 

این مکان‌ها در انتهای زنجیرها قرار دارند و مقدار آنها عموما ۳۰ تا ۳۵ هزارم وزن معادل شیمیایی (اکی والان) بر کیلوگرم است و نقش آنها قابلیت رنگ‌پذیری با مواد رنگرزی کاتیونی است. این مکان‌ها احتمالا گروه‌های سولفونیک اسید است که فراوانی آنها به مقدار گوگرد موجود در لیف بستگی دارد. در بسیاری از الياف آکریلیک تعداد این مکان‌ها، چه از طریق مونومرها به کار رفته و چه از طریق مواد اضافه شده به پلیمر افزایش می‌یابد.

 

به این ترتیب مکان‌هایی برای نشستن مولکول مواد رنگرزی که ثابت یونیزاسیون اسیدی PKα به ارزش‌های متفاوت دارند، می‌توانند حضور داشته باشند. همچنین، گروه‌های کربوکسیلیک اسید نیز می‌تواند محل نشستن مولکول مواد رنگرزی باشد. اثر این گروه‌ها روی رفتار لیف در رنگرزی است که شدیدا به pH بستگی دارد. 

 

استفاده از روش‌های ویژه پلیمر شدن و افزودن ترکیبات وینیل بازی به مونومر، سبب ایجاد محل‌های بازی برای نشستن مولکول مواد رنگرزی می‌شود که نتیجتا این الیاف می‌توانند با مواد رنگرزی اسیدی رنگرزی شوند.

 

الياف آکریلیک اصلاح شده از پلیمرهایی ساخته شده‌اند که بیشتر از ۱۵٪ مونومرهای مختلف که خواص ویژه‌ای را در الیاف به وجود می‌آورند به آنها اضافه شده است. تنها انواع تجارتی مهم، آنهایی هستند که ۳۰ تا ۶۰ درصد ترکیبات هالوژنه وینیل کلرید یا وینیلیدین کلرید که قابلیت اشتعال را کاهش می‌دهند، را شامل می‌شوند.

 

در اینجا محل‌های نشستن مولکول‌های مواد رنگرزی از همان نوع هستند که در الياف آکریلیک منظم موجود است ولی، بر حسب نوع الياف مقادیرشان متفاوت (اغلب کمتر) و درجه دسترسی به آنها کمتر است.

 

الياف آکریلیک از یک محلول پلیمری به داخل یک حلال (دی متیل فرم آمید، تیوسیانات کلسیم، کربنات اتیلن، دی متیل استامید) که به شدت قطبی است ریسیده می‌شوند. حلال در قسمت ریسندگی خشک(dry Spining) تبخیر می‌شود ولی شستشو در قسمت ریسندگی ‌تر(wet spining) انجام می‌گیرد.

 

معمولا، الياف آکریلیک که به روش ریسندگی خشک تهیه می‌شوند مقطع دمبلی دارند. و الیافی که به روش ‌تر ریسیده می‌شوند مقطع گرد یا بیضوی دارند. ساختمان سطحي الياف متفاوت است، سطح اليافی که به روش‌ تر ریسیده می‌شوند در اغلب موارد دارای فضاهای باز است که نتیجتاً سرعت رنگرزی آنها را افزایش می‌دهد. پس از مراحل ریسندگی، لیف کشیده می‌شود و به منظور ایجاد خواص مکانیکی مطلوب، مخصوصا قوام و حالت پفکی بیشتر تحت عملیات حرارتی مرطوب یا خشک قرار می‌گیرد.

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

 

برای رنگرزی‌ها، مهمترین خواص الياف آکریلیک، عبارتند از بی‌اثر بودن آنها نسبت به حمله عوامل شیمیایی، طبیعت آب گریز و تمایل به نرم شدن در فوق دمای انتقال شیشه‌ای و رنگ‌پذیری و خواص ثباتی عالی هنگامی که با مواد رنگرزی کاتیونی رنگرزی می‌شوند. تصور می‌شود که این خواص ثباتی از ماهیت آب گریزی الیاف (جذب آب نمی‌شود و از این رو عامل فعال در الیاف وجود ندارد که به پریدگی رنگ کمک کند)، طبیعت پیوندهای ماده رنگرزی لیف (تمایل شدید ماده رنگرزی به لیف و اتصال‌های یونی که فرض شده به توزیع انرژی کمک می‌کنند)، و نقش دمای انتقال شیشه‌ای (۶۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد) که در زیر آن انتقال ماده رنگرزی به روی لیف امکان ندارد، برخاسته است.

 

تمام عواملی که موجب تغییراتی هستند که قبلا به آنها اشاره شد، قابلیت جذب ماده رنگرزی الیاف را شدیدا تحت تأثیر قرار می‌دهند، یعنی، روی سرعت رنگرزی، حداکثر عمق رنگ قابل حصول و خواص ثباتی اثر می‌گذارند. خواص نوری به عمق رنگ برای مقدار معینی از ماده رنگرزی که به داخل لیف وارد شده است، درخشندگی، به ساختمان لیف و فضاهای خالی موجود در لیف و همچنین به وجود هر پیگمنتی که درخشندگی را کاهش دهد بستگی دارد. هر گونه تغییری در عوامل ذکر شده، سبب تغییرات وسیعی در خصوصیات رنگرزی الیاف آکریلیک و آکریلیک اصلاح شده می‌گردد که در رنگرزی عملی باید روی آن حساب شود.

مطلب قبلی الیاف حیوانی، نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی صنعت نساجی؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
Print
860

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x