دات نت نیوک


الوان زرریس نطنز تولید کننده نخ اکریلیک فرش ماشینی 

تلفنهای تماس : 09133624043 | 03154211042

Menu

تثبیت حرارتی در فرش؛نخ اکریلیک فرش ماشینی
مدیر سایت
/ دسته ها: مقاله

تثبیت حرارتی در فرش؛نخ اکریلیک فرش ماشینی

نخ خاب در فرش ماشینی


تثبیت حرارتی در فرش
در واقع در عملیات تثبیت حرارتی ، ساختار نخ ، طی گرما و حرارتی که به آن داده می شود به صورت غیر قابل بازگشتی تثبیت می شود . نخ هایی که به واسطه حرارت بالا در کارخانه فرش کاشان تثبیت می شوند باید بلافاصله سرد شوند . به عبارتی باید گفت : عملیات تثبیت حرارتی دو مرحله گرم کردن و سرد کردن را با هم شامل می شود .

 

تاثیر تثبیت حرارتی بر فرش ماشینی


زمانی که یک نخ تحت تاثیر حرارت بالا تثبیت می شود ، نه تنها خواص فیزیکی-مکانیکی نخ را تحت تاثیر قرار می دهد ، بلکه به زیبایی ظاهری (جلوه بصری) فرش ماشینی را نیز تاثیر می گذارد. در واقع زمانی که الیاف به کار رفته در بافت فرش را در دمای بالا حرارات می دهیم یا به دمایی بالاتر از یک حد معین رسید ، ساختار ریز پلیمری که تشکیل دهنده لیف است تغییر می کند . به دنبال این تغییرات ، لیف ساختار جدیدی پیدا می کند که در آن نحوه قرار گیری زنجیرهای پلیمری تغییر کرده است .

 

در صورتی که لیف بلافاصله بعد از گرم شدن ، سرد شود لیف قادر نخواهد بود تا به ساختار قبلی خود بازگردد و ساختار آن بدون هیچ تغییری به طور دائم باقی خواهد بود. تغییرات موجود در ساختار پلیمری فرش ماشینی که در اثر حرارت اتفاق می افتد عملیاتی زمان بر است . از این رو می توان گفت : مدت زمان نگه داری نخ ها در عملیات تثبیت حرارتی ، عاملی تاثیرگذار بر ساختار نخ به کار رفته در بافت فرش ماشینی دارد .

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

 

عوامل تاثیرگذار بر خواص نخ خاب

 

عوامل زیادی وجود دارد که بر خواص و ویژگی های نخ خابی که تحت تاثیر دما و حرارت بالا ثبیت شده است تاثیر می گذارد .از جمله این عوامل می توان به درجه حرارت ، کشیدگی نخ ، مدت زمانی که نخ طی دما و حرارات بالا تثبیت می شود ، مدت زمانی که صرف سرد کردن نخ می شود ، فشار بخار و ساختمان شیمیایی نخ اشاره کرد .

 

از مهترین و موثرترین این موارد می توان به درجه حرارت و مدت زمانی که طی آن نخ تحت تاثیر دما و بخار تثبیت می شود اشاره کرد .از سری حرارت هایی که در عملیات تثبیت حرارتی استفاده می شود می توان به حرارت خشک و یا حرارت بخار آب اشاره کرد . برای حرارت دادن نخ های فیلامنتی  که از الیاف مصنوعی ( پلی پروپیلن ، نایلون و پلی استر ) مورد استفاده در بافت فرش ماشینی از هوای داغ یا حرارت خشک استفاده می شود .

از طرفی ، در برخی از موارد ، برای اینکه نخ های فیلامنتی مصنوعی تحت تاثیر دمای پایین تثبیت شود از بخار آب استفاده می کنند . در واقع از بخار آب ، برای تثبیت حرارتی نخ هایی استفاده می شود که ریسیده شده یا پشمی باشند .

 

 

خرید و فروش نخ اکریلیک فرش ماشینی

مطلب قبلی نخ خاب فرش ماشینی؛ نخ اکریلیک فرش ماشینی
مطلب بعدی نخ اکریلیک هیت ست شده
Print
165

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x